„C-REAKTIVNÍ PROTEIN (CRP) JE BÍLKOVINA KREVNÍHO SÉRA, KTERÁ JE VYSOCE CITLIVÝM PARAMETREM INDIKUJÍCÍM ZÁNĚTLIVÉ PROCESY V TĚLE. TATO BÍLKOVINA JE SOUČÁSTÍ REAKCE AKUTNÍ FÁZE IMUNITNÍHO OBRANNÉHO SYSTÉMU.

 

HLADINA CRP V KRVI ZÁVISÍ NA STUPNI ZÁNĚTU A JE VE SROVNÁNÍ S JINÝMI KLINICKY VYUŽÍVANÝMI ZNÁMKAMI ZÁNĚTU, JAKO JSOU SEDIMENTACE NEBO HLADINA BÍLÝCH KRVINEK, DALEKO PRUŽNĚJŠÍ. JEHO HLADINA V KRVI SE ZVYŠUJE U VŠECH DRUHŮ BAKTERIÁLNÍCH ZÁNĚTLIVÝCH PROCESŮ, A TO JIŽ ZA 6 AŽ 12 HODIN OD ZAČÁTKU ZÁNĚTU, ALE ZŮSTÁVÁ POMĚRNĚ NÍZKÁ U ONEMOCNĚNÍ VIROVÝCH.

AČKOLI JSOU V SOUČASNOSTI DOSTUPNÉ I TESTY PRO DOMÁCÍ POUŽITÍ, MĚŘENÍ V ORDINACI JE MNOHEM PŘESNĚJŠÍ A UMOŽŇUJE LÉPE REAGOVAT NA ODCHYLKY. PŘI HRANIČNÍ HODNOTĚ CRP A PODLE VYŠETŘENÍ A STAVU PACIENTA SE NAVÍC PROVÁDÍ KONTROLNÍ TEST DRUHÝ DEN A ROZHODUJE SE PODLE STOUPAJÍCÍ ČI KLESAJÍCÍ HODNOTY, ZDA NENÍ POTŘEBA NASADIT ANTIBIOTIKA.

LEHCE ZVÝŠENÉ CRP HODNOTY TOTIŽ MOHOU MÍT KUŘÁCI, TĚHOTNÉ ŽENY, SPORTOVCI PO VELKÉ FYZICKÉ ZÁTĚŽI A PACIENTI S DIABETEM A DEPRESEMI. HLADINA C-REAKTIVNÍHO PROTEINU MŮŽE BÝT ZVÝŠENA TAKÉ PŘI VIROVÝCH INFEKCÍCH, JSOU-LI PROVÁZENY ZÁNIKEM VĚTŠÍHO POČTU BUNĚK, A I PŘI RŮZNÝCH NEINFEKČNÍCH ONEMOCNĚNÍCH, NAPŘÍKLAD PO OPERACI NEBO TŘEBA PO INFARKTU MYOKARDU.