MEZI NEJČASTĚJŠÍ KOŽNÍ ONEMOCNĚNÍ U MIMINEK PATŘÍ ATOPICKÁ DERMATITIDA (ATOPICKÝ EKZÉM).

 

TOTO ONEMOCNĚNÍ MÁ VAROVNĚ STÁLE VÍCE VZRŮSTAJÍCÍ TENDENCI. VZHLEDEM K TOMU, ŽE NÁŠ ŽIVOTNÍ STYL SE STÁLE VÍCE ODKLOŇUJE OD PŘÍRODY, LIDÉ JSOU VYSTAVENI MNOHÝM ALERGENŮM A MNOŽSTVÍ ŠKODLIVIN V OVZDUŠÍ STÁLE STOUPÁ, NENÍ SE CO DIVIT. SVOU ROLI MOHOU TAKÉ SEHRÁT GENETICKÉ DISPOZICE.

JAK SE ATOPICKÝ EKZÉM PROJEVUJE?

PROJEV ATOPICKÉHO EKZÉMU MŮŽE MÍT RŮZNORODÝ CHARAKTER. V NĚKTERÝCH PŘÍPADECH SE NA KŮŽI OBJEVÍ JEN MINIMÁLNÍ VYRÁŽKA, KTEROU MŮŽE RODIČ LEHCE PŘEHLÉDNOUT.V KOJENECKÉM VĚKU SE PROJEVUJE ATOPICKÝ EKZÉM OKOLO DRUHÉHO AŽ ČTVRTÉHO MĚSÍCE. NA POSTIŽENÝCH MÍSTECH ( VLASY, ČELO, KONČETINY POPŘ. CELÉ TĚLO) BÝVÁ KŮŽE PODRÁŽDĚNA DROBNÝMI PUPÍNKY A PUCHÝŘKY, KTERÉ MOHOU MOKVAT A NÁSLEDNĚ Z NICH MOHOU BÝT STROUPKY.VĚTŠINOU JE KŮŽCE PODRÁŽDĚNÁ A SVĚDÍ. PRO TUTO NEMOC JE CHARAKTERISTICKÉ STŘÍDAVÉ VYMIZENÍ A OPĚTOVNÉ PŘÍZNAKY. NEJVÝRAZNĚJŠÍ PROBLÉMY SE OBJEVUJÍ V PRŮBĚHU PRVNÍHO ROKU A V NÁSLEDUJÍCÍCH LETECH INTENZITA ONEMOCNĚNÍ SLÁBNE.

I OBLEČENÍ HRAJE SVOU ROLI

JESTLIŽE MIMINKO TRPÍ ATOPICKÝM EKZÉMEM, MĚLO BY NOSIT VOLNÉ BAVLNĚNÉ OBLEČENÍ SVĚTLEJŠÍCH BAREV. OBLEČENÍ Z UMĚLÝCH VLÁKEN JE ABSOLUTNĚ NEVHODNÉ, PROTOŽE ŠPATNĚ SAJE POT A DRÁŽDÍ POKOŽKU. ZPOCENÁ KŮŽE PROBLÉM JEŠTĚ VÍCE PROHLUBUJE. TAKÉ MAMINKY BY MĚLY MÍT VRCHNÍ ČÁST SVÉHO OBLEČENÍ Z PŘÍJEMNÉHO MATERIÁLU. POKUD MÁ MIMINKO DERMATITIDU NA OBLIČEJI, MOHL BY JEJ DRSNĚJŠÍ SVETR DRÁŽDIT.

LÉČBA A TOPICKÉHO EKZÉMU

ABY BYLA LÉČBA ATOPICKÉHO EKZÉMU ÚSPĚŠNÁ, MUSÍ BÝT KOMPLEXNÍ. PODLE STAVU A PRŮBĚHU CELÉHO POSTIŽENÍ JE ORDINOVÁNA BUĎTO MÍSTNÍ, NEBO CELKOVÁ LÉČBA. DOPORUČUJE SE OMÝVÁNÍ KŮŽE KOUPELOVÝMI OLEJI, KTERÉ POKOŽKU ZVLÁČNÍ. KOŽNÍ LÉKAŘ PŘEDEPISUJE SPECIÁLNÍ PŘÍPRAVKY, KTERÉ JSOU URČENY K OŠETŘENÍ TAKTO POSTIŽENÉ POKOŽKY. V NĚKTERÝCH PŘÍPADECH JE NUTNÁ I STACIONÁRNÍ LÉČBA, KDE SE MALÝ PACIENT PODROBUJE ROZSÁHLEJŠÍ LÉČBĚ.

KE ZKLIDNĚNÍ POKOŽKY

DŘÍVE SE DOPORUČOVALO PACIENTŮM S ATOPICKÝM EKZÉMEM, ABY SE PŘÍLIŠ NEKOUPALI.TO VŠAK JIŽ NEPLATÍ. ZBYTKY MASTÍ, NEČISTOTA A POT POKOŽCE VŮBEC NEPROSPÍVAJÍ. PO DOHODĚ S LÉKAŘEM VYZKOUŠEJTE TAKÉ KOUPELE Z PŠENIČNÝCH OTRUB.